עניין מאוד חשוב עבור עצמאי בתחילת הדרך הינו ליצור לעצמו שם. עצמאי צריך לרקום קשרים עסקיים או מסחריים, ליצור מצב שבו אנשים רוצים לפנות אליו ולא אל מתחרים מבוססים יותר. דרך מאוד חשובה להשיג זאת היא לבנות אתר תדמית מצוין. אתר שיוצר רושם מקצועי ומייצג את הערכים ובעיקר הערך המוסף שהלקוחות מקבלים. אבל בניית אתר תדמית רחוקה מלהספיק. קבלו טיפים חשובים להתנהלות נכונה ומקדמת, בתחילת הדרך שלכם, כעצמאיים.

עבדו מסודר

כעצמאיים, אין מי שיחלק לכם הוראות. אתם חייבים לעבוד מסודר כלומר – לנהל את עצמכם. דעו מראש איך צפוי להיראות סדר היום שלכם. מתי קמים, מתי אתם מתקשרים ללקוחות, מתי אתם מתקשרים לספקים, מתי אתם משקיעים בדברים שוטפים ומתי בקידום העסק. סדר חייב להיות גם ברישום כל התקבולים ועדיף לעשות זאת בעזרת כלים חכמים כגון הנהלת חשבונות באינטרנט. מובן, שעליכם להיות ערוכים לכך שיהיו מצבים לא צפויים. לכן, לצד לוח זמנים ידוע, השאירו זמן גם ל"כיבוי שריפות" ודברים נוספים שלפתע צצים.

לא חייבים מנהל חשבונות 

גם אם אתם לא בעלי השכלה פיננסית מסודרת, עם קצת רצון תוכלו לנהל היטב את הנהלת החשבונות שלכם. כיום, כאשר אפשר לנהל הנהלת חשבונות באינטרנט וזה פשוט מתמיד. לא חייבים לקנות תוכנה במחיר יקר. התשלום הוא חודשי והוא אפילו חוסך כסף. שירות שכזה מאפשר גם להפיק חשבוניות מס, שליחה של קבלות, הצעות מחיר ומסמכים שונים ללקוחות או לרואה החשבון (למשל לקראת סגירת שנה או לצורך דוח מע"מ).

קדמו עצמכם יום יום, שעה שעה

כמובן שאתר תדמית או הנהלת חשבונות באינטרנט בהחלט יעזרו בתחילת הדרך (וגם בהמשך). אבל זה לא בא על חשבון עבודה מתמשכת של קידום עצמי. כעצמאים מתחילים, אתם חייבים להשקיע בשם שלכם ובפרסום שלכם באופן שוטף. דאגו לכך שיהיו לכם כרטיסי ביקור רגילים או דיגיטליים. בכל מייל שאתם שולחים, ציינו את עיסוקכם או השירות שאתם מציעים. היו פעילים ברשתות חברתיות ופורומים שונים. לקוח הודה לכם? בקשו לקבל זאת בכתב והעלו לפייסבוק או לאתר.

הוצאות מוכרות – חובה להכיר

אם זו הפעם הראשונה שלכם כעצמאים, הכירו היטב את המושג "הוצאה מוכרת". המס שאתם צפויים לשלם לאורך השנה לא נגזר רק מתוך ההכנסות שלכם. עצמאי מורשה לקזז הוצאות שונות ורק מתוך הרווח הנקי נגבה המס. כל הוצאה שמסייעת לכם להשיג הכנסה נחשבת (בגדול) להוצאה מוכרת. וחוץ מזה, בהפקדה לפנסיה יש הטבות מס מסוג זיכוי וניכוי שמעודדים לחסוך לפנסיה.

משווים, בודקים וכשצריך, נזהרים

עצמאיים בתחילת הדרך צריכים לנקוט זהירות בנושאים שונים. למשל, לא עושים עסקים עם גורמים מפוקפקים. לקוח גדול שמשלם בצ'ק או בשיטת שוטף פלוס, צריך לבדוק בשבע עיניים. לקוחות שמסובכים למשל עם הוצאה לפועל, צריך להיזהר ולבדוק. וככלל, כשעובדים מול ספקים, תמיד משווים מחירים ובודקים מהו מחיר השוק.

בקשו חוות דעת, כך לומדים

כעצמאים מתחילים, אל תחששו מפני ביקורת. למעשה, אפילו עודדו את הלקוחות לספר לכם ממה הם לא כל כך היו מרוצים. ראשית, אנשים אוהבים שמקשיבים להם ורוצים לשמוע את דעתם. שנית, כך תלמדו להשתפר ותהפכו לטובים עוד יותר, במה שאתם עושים.

לא קופאים על השמרים

לא משנה באיזה תחום אתם פועלים, תמיד יש פיתוחים חדשים ועדכונים שכדאי להכיר. הקפידו להיעזר בספרות מקצועית, מדריכים מקוונים, קורסים וכיוצא בזה. יש מגוון מדיריכם או קורסים לאנשי מקצוע ועצמאיים, חלקם בחינם ברשת ואחרים בתשלום. וזכרו כי השקעה מסוג זה יכולה להיות גם הוצאה מוכרת.

השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים