כל אדם שרוצה לבדוק מה אפקטיבי באתר שלו, מה הגולשים עושים ואיך הוא יכול לשפר את זה משתמש בכלים לניתוח הגולשים. אנשים שמשתמשים בשירות Analytics של גוגל רואים כמה אנשים נכנסים לאתר שלהם, באיזה עמודים הם ביקרו ואיך הם הגיעו לאתר. גם בתחום הסטטיסטיקה בזמן אמת יש לגוגל הרבה מה להציע והיא עוזרת לנו לדעת באיזה דפים הגולשים שלנו מבקרים בכל רגע נתון ואיך הם הגיעו לאותו דף בנוסף למידע הבסיסי על הגולש כמו מיקום, שפה, דפדפן ומכשיר. אך עם כל הכבוד לשירות של גוגל, יש משהו שהם לא מספקים והוא שירות של מפת חום לבעלי אתרים.

מה זה מפת חום?

מפת חום היא כלי שמאפשר לבעלי אתרים לראות על מה הגולשים שלנו לוחצים באתר שלנו. זה אומר שאם יש לינק מסוים שהוא מאוד רלוונטי לגולשים שלנו והרבה לוחצים עליו אנחנו נראה אותו על מפת החום בצבע אדום עז, בעוד שדברים שעליהם הגולשים שלנו פחות מקליקים יהיו בצבעים חלשים יותר כדוגמת צהוב או ירוק. צפו בדוגמא הבאה.

מפת חום

במפת החום הזאת לקחנו תוצאות חיפוש בסיסיות מאוד של גוגל. כפי שאתם רואים, החלק שהכי הרבה לוחצים עליו הוא התוצאות הראשונות של החיפוש, הגיוני לא? אנשים מרבים ללחוץ על התוצאות הראשונות ואנשים אחרים מרבים ללחוץ על הפרסומות שמופיעות בטור ממול. ככל שיורדים למטה בדף כך פחות אנשים מקליקים על קישורים וכך זה גם במציאות, תחשבו על הדרך בה אתם גולשים בעצמכם בגוגל וגם ההיגיון יגיד לכם שהשאר עושים כך.

למה זה טוב?

אם עדיין לא הבנתם את היתרון האדיר שמפת חום מספקת אז אנחנו נסביר את זה במילים פשוטות: בצורה כזאת אפשר לדעת איך לשפר דברים שאנחנו רוצים שישימו לב אליהם, ולדעת למקם דברים בצורה נכונה יותר. אם יש משהו שהגולשים שמים לב אליו הרבה ולוחצים עליו, אולי כדאי שנשים שם משהו שאנחנו מאד רוצים לקדם.

איך מוסיפים מפת חום לאתר?

אם תנסו להשתמש בסקריפט של מפת חום לאתר שלכם על השרת שלכם אתם תגלו שזה לוקח הרבה משאבים, במיוחד כשמדובר באתרים גדולים ולכן מומלץ להשתמש בשירותים חיצוניים שיחסכו מכם את כל העומס. ישנם שירותים טובים כמו Crazy Egg שעולה כסף והשירות של HeatMe שהמסלול הראשון שלו הוא חינמי ויש לו גם פלאגין מפת חום לוורדפרס וכמובן שיש עוד כמה שירותים טובים אך לא נוכל למנות את כולם, במיוחד לאור העובדה שלא נוכל לנסות את כולם. אם אתם מכירים שירות מפת חום מומלץ חינמי או בתשלום, המליצו לשאר הגולשים בתגובות.

השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים